خبرآموز | پرتال خبری یادآموز با آخرین اخبار آموزشی، فناوری، استخدامی و دانشگاهی :

ارسال ویدئو از فضابه زمین، ارسال ویدئو با لیزر، اخبار فناوری، اخبار آموزشی، آموزشی آموزش مجازیلیزر راه گشای انتقال اطلاعات بین آسمان و زمین

ارسال تصویر با کیفیت ویدئویی اولین بار توسط سازمان فضایی ناسا انجام شده است. این انتقال تصویر از ایستگاه بین المللی فضایی به زمین صورت گرفته است.
در این اقدام ناسا توانست برای نخستین بار با استفاده از لیزر فایل ویدیویی را با سرعت ۱۷۵ مگابیت در ثانیه از ایستگاه بین‌المللی فضایی به زمین مخابره کند.

این فناوری لیزری که برای نخستین بار مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حقیقت مربوط به ارتقا سیستم اینترنتی Dial-Up به DSL می‌شود.
این اقدام در روز پنج‌شنبه پنجم ژوئن ۲۰۱۴ محقق شد و طی آن فایل ویدیویی با کیفیت با پیام زیر به زمین مخابره شد: “سلام، زمین!”
“مَت آبراهام”(Matt Abrahamson) مدیر عملیاتی OPALS در آزماییشگاه فناوری‌های جت(JPL) وابسته به سازمان ناسا گفت: «این مسئله بسیار عجیب و باورنکردنی است که بتوانیم با استفاده از نور، اطلاعات تصویری را به زمین برسانیم و ما هم‌اکنون موفق شدیم به این هدف دسترسی پیدا کنیم.»

در این اقدام ناسا توانست مبتنی بر فناوری OPALS برای نخستین بار در جهان با استفاده از نور و فناوری لیزر فایل ویدیویی را با سرعت ۱۷۵ مگابیت در ثانیه از ایستگاه بین‌المللی فضایی به زمین مخابره کند تا از این طریق بتواند فرآیند ارتباط بین کرات و داخل منظومه شمسی را به طور کامل تغییر دهد.

لازم به ذکر است که اوایل بهار سال جاری برمبنای فناوری OPALS سیستم ویژه‌ای با نام SpaceX Dragon در ایستگاه بین‌المللی فضایی راه‌اندازی شد که توانست سرعت انتقال داده‌ها در فضا را بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ برابر نسبت به فناوری‌های کنونی افزایش دهد.


این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید !

اشتراک گذاری در کلوپ !Save on Delicious
نظرات : ۰ نظر

نظرات شما